Il y a actuellement 1 membre en ligne
LaTransition arrow Stiri arrow Sport arrow Romania, esec cu Italia
Romania, esec cu Italia
Echipa nationala de rugby a Romaniei a scapat printre degete un rezultat excelent in meciul cu Italia, disputat aseara, la Marsilia, in Grupa C a Cupei Mondiale.

Tricolorii au fost invinsi de „azzurri” cu scorul de 18-24, dupa ce au condus cu 12-8. Pentru „stejari” au punctat Alexandru Manta (eseu), Marius Tincu (eseu) si Ionut Dimofte (o transformare si 2 lovituri de pedeapsa). Pentru italieni - participanti la „Turneul celor Sase Natiuni” - au inscris Dellape (eseu), Bortolussi (lovitura de pedeapsa), Pez (o transformare si trei lovituri de pedeapsa). In plus, Italia a primit si un eseu de penalizare.
Image

Dupa numai sase minute, „azzurri” au reusit un eseu, iar dupa un sfert de ora conduceau cu 8-0 in urma unei lovituri de pedeapsa. Scorul a ramas neschimbat pana la pauza, in ciuda stradaniilor italienilor de a-si mari avansul.

Romania a inceput in forta repriza secunda, cu un eseu reusit de Alexandru Manta. Ionut Dumitras a incercat o transformare de la 60 de metri, dar balonul a trecut pe langa buturi. La cateva minute, „stejarii” au preluat conducerea, printr-un eseu incredibil al lui Marius Tincu, iar Ionut Dimofte a reusit transformarea, tricolorii desprinzandu-se la patru puncte. Italienii au inceput sa faca presiune, dar apararea tricolora a functionat foarte bine, stopand actiunile „azzurrilor”.

In minutul 55, italienii au trecut insa din nou la conducere, scor 15-12, dupa care s-au distantat la 21-12, profitand de eliminarea temporara a lui Manta. Tricolorii au redus din diferenta, dar italienii au facut 24-15 dupa o lovitura de pedeapsa. Dimofte a fructificat la randul sau o lovitura de pedeapsa, scorul ajungand la 24-18 pentru „azzurri”.

Pe final, tricolorii au atacat, dar adversarii au reusit sa-l stopeze pe Dumitras, iar „stejarii” au ratat un debut-surpriza la Mondialul din Franta.